Sosyal Medyada İdris Koç
HIRSIZ İÇERDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZ

HIRSIZ İÇERDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZ

 

HIRSIZ İÇERDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZ

 

Özel Güvenlik yasası kişi, kurum ve kuruluş güvenliği yapılmasına imkan vermektedir. Kurum kuruluş güvenliği kapsamında Toplu Yaşam alanları, Toplu Konut Projeleri, Siteler, AVM’ ler, Hastahaneler, Tatil köyleri, Oteller, Eğitim Kurumları, Bankalar, Lojistik Depolar, Gümrük Alanları, Hava Alanları, Şantiyeler. v.b. güvenliği güvenlik şirketleri tarafından güvenlik personeli ile korunmaktadır. Yasanın ışığında güvenliği sağlanacak kurum ve kuruluşta güvenlik GENEL HİZMET TALİMATI ile sağlanır. Ancak güvenlik yapılan alanların hepsi birbirinden farklı ve öncelik durumu nedeni ile İÇ HİZMET TALİMATNAMELERİ güvenlik şirketleri ve kurum kuruluş yetkilileri tarafından hazırlanarak güvenlik personeline tebliğ edilir. Her kurumun kendine özgü öncelik konusu vardır. Örneğin bir hastahaneler, otel, Eğitim Kurumlarında önemsediğimiz nitelik güvenlik personelinin insanlara yaklaşımı olurken, maddi varlıkların olduğu site, AVM, Fabrika, Gümrük Alanları ve Lojistik depolarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hırsızlıktır. Bu kurum ve kuruluşları daha sonra ki yazılarımızda ayrı ayrı ele alarak değerlendireceğiz. Bu yazımızda Site Güvenliğini irdeleyeceğiz. Son dönemlerde sitelerde hırsızlık olaylarında hatırı sayılır bir artışın olduğu gözlemlenmektedir. Sitelerde güvenlik hizmeti veren şirketler, güvenlik personeli, site sakinleri hepsinin muzdarip olduğu kanayan bir yara haline geldi hırsızlık vakaları. Yaşanan hırsızlık olaylarını incelediğimizde karşılaştığımız bir durum var ki, asıl dikkat edilmesi gereken noktada sanırım burası. Sitelerde yaşanan hırsızlıklar da genelde site içerisinden, o siteye yakın zamanda taşınmış site sakinleri tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür. Kalabalık sitelerde hırsız kişi ve gruplar herhangi bir siteden bir daire kiralayarak oturmaya başlıyor. Sitede ki giriş çıkış noktaları, kamera sayısı ve görüş açısı, evlerin boş veya dolu olması gibi istihbarattan sonra hırsızlığı gerçekleştiriyor. Sonrasında siteden taşınıyor. Genellikle siteye taşındıklarında son model lüks araçları oluyor. Kendilerini varlıklı, iş güç sahibi olarak gösteriyorlar. Site sakinleri ile tanışarak eve giriş çıkışlarını öğreniyorlar. Sonrasında eylemi gerçekleştiriyorlar. Sitelerde güvenlikler sadece site giriş kapılarında olduğu için bu durumdan haberdar olmamalarına rağmen fatura güvenlik şirketi ve güvenlik personeline kesiliyor.

Bu durumun önüne geçilebilmesi için sitelerde kiraya verilen dairelerin kimler tarafından kiralanmak istenildiği çok iyi araştırılması da mülk sahipleri, emlakçılar ve site yönetimlerine düşüyor.

Yine son dönemlerde çokça karşılaşılan günlük kiralık daireler meselesi de site sakinlerinin canını yakmaya başlamıştır. Uzun yıllar dişinden tırnağından arttırarak bir daire alan ve ailesi ile oturan insanlar, bu sitelerde ki günlük kiralık daireler nedeni ile hep huzuru kaçıyor. Yabancı uyruklu kişiler tarafından mesken tutulan bu daireler fuhuş, uyuşturucu, yasa dışı örgüt militanları, teröristler gibi kişilerin sitelerde rahatça barınmasını sağlıyor.

Sektörde ki bu tecrübemiz ışığında yetkili mercilere de buradan bir önerimiz var. Otellerde uygulanan otel odası kiralayan kişilerin listesinin her gün saat 24.00’a kadar Emniyete bildirilmesi zorunlu olan listeleri gibi, sitelere yeni taşınan kiracıların listelerinin de Emniyete bildirilme zorunluluğu getirilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Bu uygulamanın özellikle toplu yaşam alanlarında huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak için olumlu olacağı kanısındayım.

Ayrıca, köşe bucak hücre evler şeklinde sitelerde saklanan terörist, hırsız, uyuşturucu satıcısı, kaçak göçmen gibi kişilerin rahat saklanamayacağı, yine sitelerde ki dairelerin fuhuş yuvası olmasının önüne geçecektir.

 

 

 

İdris KOÇ

AKTİM GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI

GÜVENNLİK UZMANI

20.01.2017

 

       

YORUM EKLE

0
Karakter Sayısı :